kresba year
bgr

public/userfiles/text/NOVINKY_190_a0_arialbd.png

30.03.2010 Výstavba nového administrativního projektu Keystone zahájena
24.02.2010 Hospodářské noviny / Z továren vznikají byty. Obnova průmyslového areálu ušetří zastavěnou plochu.

Výstavba nového administrativního projektu Keystone zahájena

Praha 30. 3. 2010 - V těchto dnech zahájil nejvýznamnější karlínský a přední pražský developer, společnost Karlin Group, výstavbu administrativního budovy KEYSTONE, která vznikne na hranicích původní karlínské zástavby na nároží ulic Pobřežní a Šaldova. Architektonicky jedinečný objekt KEYSTONE, který je novodobou interpretací českého kubismu, nabídne cca 6 500 m2 prémiových kancelářských a komerčních ploch.
Jedná se v letošním roce o první zahájenou stavbou administrativní budovy v Praze a její dokončení je naplánováno na září 2011. Budova KEYSTONE splňuje veškeré nároky na moderní kancelářské prostory a bude ji tvořit 8 nadzemních podlaží. Kromě kanceláří nabídne i 850 m2 obchodních ploch a ve 3 podzemních podlažích také 68 parkovacích míst. Předpokládané celkové náklady na projekt dosáhnou téměř 300 milionů Kč. Výstavbu zajišťuje společnost Průmstav a.s. ze skupiny Vinci Construction, která se také stala prvním a hlavním nájemcem tohoto objektu.
„Jsme velmi hrdi na to, že budova Keystone má již v tuto chvíli svého hlavního nájemce, a to největší francouzskou a světovou stavební skupinu Vinci Construction, která zde bude mít své sídlo na ploše více jak 4 000 m2,“ řekl partner společnosti Karlin Group Milorad Miškovič. „Vzhledem k jedinečné lokalitě a architektuře objektu očekáváme velký zájem o pronájem zbývajících prostor a věříme, že ke dni kolaudace bude Keystone plně obsazen. Stal by se tak jedním z nejúspěšnějších projektů v této - pro developery náročné - době.“

Hospodářské noviny / Z továren vznikají byty. Obnova průmyslového areálu ušetří zastavěnou plochu.

Zhruba šest tisíc průmyslových areálů v České republice o celkové rozloze 25 tisíc hektarů dnes čeká na své oživení (zrekonstruováno je cca 2000 ha). Většina z nich sehrála důležitou roli při industrializaci
Rakouska-Uherska a poté v období první republiky. Svou původní funkci však v historickém běhu ztratily a čekají na oživení. K němu dochází jen zvolna.
„Obnova brownfieldůjesložitýmprocesem,kterývyžadujedokonalefungujícísystémpodporzestrany státu. Přitom neexistuje žádný motivační nástroj, který by zvýhodňoval investora v realizaci takového projektu,“ říká Miroslav Kotek z oddělení průmyslových nemovitostí poradenské realitní společnosti Jones Lang LaSalle. Podpora státu je navíc omezená, stejně tak jako čerpání dotací z fondů Evropské unie.
Byty okolo komína Nejčastějším způsobem využití starých průmyslových objektů je přestavba na byty, takzvané lofty. Nebo také přestavba na kanceláře či nákupní centra. „U revitalizací je vždy stěžejní otázka ekologických zátěží. Pokud je starý industriální objekt v dobré lokalitě, poohlíží se po něm řada investorů. Z Prahy je příkladem retailového využití například Centrum Nový Smíchov, v Brně projekt Vaňkovka, zajímavá je i Nová Karolina v Ostravě,“ jmenuje Jan Hospodář, analytik poradenské realitní společnosti CB Richard Ellis.
Brownfieldyvyužívajíirezidenčnídevelopeři.TřebavmístechvyhořeléhopivovarunapražskýchVinohradech vystavěl developer AFI Europe areál Korunní dvůr s luxusními byty, restauracemi a prodejnami.
Využil přitom i dvě pivovarské věže, které požár přečkaly. V Brně zase společnost J&T pracuje
na revitalizaci území bývalé Zbrojovky, kde najdou své místo byty, kanceláře i obchodní plochy.
Firma AFI Europe rekonstruovala také památkově chráněný bývalý parní mlýn a obilní sýpku v pražských Holešovicích na kancelářský objekt Classic 7. Byl byl oceněn jako Stavba roku 2009. V roce 2004 získala cenu Best of Realty rekonstrukce bývalé kotelny v pražské Pernerově ulici v Karlíně, kterou
developer Real Estate Karlin Group nechal přestavět na kanceláře, v nichž nyní sídlí. Architekt Claudio Silvestrin spojil industriální exteriér s minimalistickým pojetím interiéru, vytvořil otevřený pracovní prostor a využil i původních prvků, mezi nimiž je nepřehlédnutelný tovární komín usazený v interiéru hlavního vstupu.